Milovníci nového Beaujolais sa už môžu tešiť

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Milovníci nového Beaujolais sa už môžu tešiť

Vinári mali významný sviatok. Oslávili francúzske mladé víno - Beaujolais. Tento mok, ktorý nie je určený na dlhé uskladnenie, ochutnávajú jeho milovníci na celom svete.  Tohtoročné má arómu čierneho ovocia s tónmi drvených černíc a sladkých čiernych čerešní. Má krásnu hlboký tmavo rubínový vzhľad.

Podľa portálu beaujolaisnouveau.fr sa mladé víno ročníka 2016 vyznačuje jemným tanínom a ovocnou chuťou. Vinári záujemcom vysvetlia, že neexistuje jedno ale niekoľko Beaujolais Nouveaux.

Príchod nového Beaujolais k spotrebiteľom je rituálom, sviatkom, aj keď pohanským a ľudovým. Zároveň ide o univerzálny sviatok, keďže sa ujal v mnohých krajinách sveta a vstúpil do ich kultúry.

Nouveau Beaujolais, prichádzajúce s tradičným sloganom Le Nouveau Beaujolais est arrivé!, sa hodí k väčšine jedál a kuchýň. Popíja sa v kruhu priateľov. Podobne ako ktorýkoľvek iný alkoholický nápoj ho však treba požívať s mierou.

Pri degustácii tohto vína platí dôležitá zásada: je nevyhnutné vyčkať čas - teda deň D a hodinu H. Čiže v roku 2016 štvrtok 17. novembra, a to úderom polnoci vo Francúzsku a všade na svete. Rozhodne sa fľaša s novým mladým vínom z Beaujolais nemá otvoriť skôr.

Každý rok sa príchod nového Beaujolais v tretí novembrový štvrtok stáva v rovnomennom kraji, ale aj v ďalších mestách Francúzska a sveta, príležitosťou na oslavy. Okrem príležitosti stretnúť sa v pivnici či v bistre, vinárni, vinotéke, prípadne na iných miestach a vychutnať si mladé víno dáva príchod Beaujolais vo Francúzsku príležitosť aj na usporiadanie ďalších podujatí.

Oslavy mladého vína prekročili hranice Francúzska a ochutnávka tohto moku si získala ľudí v Japonsku, Číne, vo veľkých mestách USA, ale aj v Južnej Kórei, Nemecku, Česku či na Slovensku.

Podobne ako v minulosti má aj v tomto roku Združenie vinárov z Beaujolais obliecť sochu cikajúceho chlapca (Manneken-Pis) v Bruseli do tradičného odevu Združenia a do fontány bude zo sochy chlapca namiesto vody tiecť nové Beaujolais.

Región Beaujolais je oblasť situovaná severne od mesta Lyon, ktorá sa ťahá severne od departementu Rhône a južne od departementu Saône-et-Loire. V tejto starobylej francúzskej lokalite sa vinič pestuje dlhé stáročia.

Napriek skutočnosti, že miestni vinári tradične pripravovali nápoje z úrod svojich viníc, Beaujolais "objavili" novinári v Lyone v čase druhej svetovej vojny. Oblasť a s ňou i víno sa stali "hviezdami" a zároveň aj "obeťami" silnej medializácie. Podľa tradície vinári z Beaujolais začali dávať svoje víno na predaj hneď po zbere úrody a spracovaní hrozna. V roku 1951 sa stanovila odroda i termín, kedy sa začína s predajom mladého vína. Až v roku 1985 sa zvolil tretí štvrtok v novembri ako termín na oslavy nového mladého vína z Beaujolais.

Zdroj: TV Markíza, tasr
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.