Kráľovná fašiangov? Jednoznačne šiška!

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Kráľovná fašiangov? Jednoznačne šiška!

Smažené, pečené, kysnuté, nekysnuté, tvarohové, plnené lekvárom, nuttelou, s otvorom, či bez...šišky môžeme pripraviť na množstvo spôsobov. No čo si budeme klamať, najlepšie sú tie klasické, do ktorých keď sa zahryzneme, ucítime tú príjemnú kyselkavú chuť marhuľového lekváru a na tvári nám ostanú fúzy od práškového cukru :)

No ako táto dobrota vznikla? Legiend existuje viac, no keďže sa blíži Valentín, vyberáme pre vás tú romantickú verziu :) Vraví sa totiž, že jedna nešťastne zaľúbená kuchárka pripravené cesto omylom vhodila do oleja, namiesto do rúry a tak vznikli šišky. Ktovie, čo je na tom pravdy, každopádne je to chutný omyl, čo poviete? No vráťme sa od nešťastnej lásky späť do súčasnosti. Aj pri šiškách platí, čo krajina, to iná šiška.  Poliaci si napríklad potrpia na poriadne naplnené šišky, Portugalci ich zas plnia krémom, vo Viedni, tak ako u nás, sú najčastejšie plnené marhuľovou či broskyňovou marmeládou a tie grécke sú plné tukových vankúšikov, z ktorých na vás vykúkajú marmelády od výmyslu sveta. To v Maďarsku by ste zase náplň hľadali márne, tá sa k vám dostane osobitne na tanieriku :) A Španieli? Tí majú trošku netradične tvarované churros...A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho priatelia - gurmáni.

No nakoľko slinky sa čím ďalej, tým viac zbiehajú, dosť bolo rečí! Odporúčame teda obliecť zásterky a pustiť sa do práce. Lebo bez práce, nie sú...šišky! :) A pretože niet nad tie domáce ( "homemade" je predsa len to naj!) prinášame vám zopár skvelých receptov, ako si túto sladkú, fašiangovú dobrotu pripraviť. A vy máte príjemnú povinnosť si vybrať, do ktorých sa pustíte. Dobrou správou je, že do pôstu ešte nejaký ten deň ostáva, tak ich stihnete pokojne vyskúšať aj všetky! A nezabudnite nám samozrejme napísať ako vaše "šiškovanie" dopadlo a to na varenypeceny.sk alebo našom facebooku

Tešíme sa na vaše krásne šišky :)

A tu sú už sľúbené recepty, želáme dobrú chuť!

Tradičné šišky z kysnutého cesta

Tvarohové šišky

Šišky s lekvárom

Smažené tvarohové šišky s kyslou smotanou a marinovanými slivkami

Nesmažené nuttelové šišky

Zdroj: redakcia varenypeceny.sk, foto: shutterstock.com
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.