Myslíte si, že viete správne grilovať?

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Myslíte si, že viete správne grilovať?

Konečne sa začína obdobie, kedy sa zo záhrad začne cez víkendy zdvíhať dym. Prišla sezóna grilovania, Slováci vyťahujú a oprašujú svoje grily. Pri pečení mäsa zvyknú robiť veľa chýb. Šéfkuchári sa nestíhajú čudovať a dávajú cenné rady.

Väčšina ľudí natrie marinádu na mäso tesne pred vložením na gril. To je nesprávne, pretože chuť byliniek a korenia sa nestihne dostať do mäsa. Ideálne je mäso naložiť 24 hodín dopredu, minimálne ale tri hodiny pred grilovaním, tvrdí český kuchár Radek David.

Marinádu si urobte sami

Ľudia zvyknú za dresingy a marinády utratiť neskutočne veľa peňazí. Podľa odborníkov zbytočne. Marinádu odporúčajú pripraviť doma, nie je to pritom nič zložité. Ideálne by ste mali použiť olivový olej, bylinky a čerstvé korenie. Dávajte si pozor, aby ste to s olejom neprehnali, pri pečení by nemal kvapkať do grilu a horieť.

Čím jednoduchšia marináda, tým viac vynikne chuť mäsa. Soliť by sa malo mäso až po ugrilovaní, keďže soľ vyťahuje z mäsa vodu, a tak z neho vytečie veľa šťavy a zostane suché. To je problém zmesí korenia, lebo väčšina z nich obsahuje soľ.

Mäso naložte včas

Chybám sa ľudia nevyvarujú ani pri nakladaní mäsa. Okrem včasného naloženia existujú aj ďalšie zásady, na ktoré by ste nemali zabúdať.
Dôležité je marinádu z mäsa pred pečením zotrieť. Olej by nemal kvapkať do grilu. Môže začať horieť, čím vznikajú rakovinotvorné látky.

Aké mäso vybrať?

Ľudia zvyknú najčastejšie grilovať steaky a ryby. Ako ale vybrať to správne mäso? Najvhodnejšie je chladené mäso. Ak mäso vyťahujete z mrazničky, najprv by ste ho mali nechať úplne rozmraziť. Ideálne cez noc v chladničke alebo pri izbovej teplote. Určite ho nedávajte do mikrovlnnej rúry! Rozmrazovať by sa malo aspoň 12 hodín, najvhodnejšie je položiť mäso na mriežku, aby z neho mohla odkvapkať voda.

Buďte trpezliví

Netrpezlivosť je veľmi zlá vlastnosť pri grilovaní. Nedočkavci dávajú mäso na nedostatočne rozpálený gril a to je chyba. Teplota v strede grilu by sa mala pohybovať v rozmedzí 250 až 300 stupňov.

„Uhlie by sa malo rozpaľovať asi 40 minút, aby na ňom vznikla biela vrstva. Problémom môže byť aj príliš vysoká teplota, pri ktorej sa mäso negriluje, ale páli. Mäso je potom zvrchu čierne a vnútri surové,“ hovorí profesionál.

Na rošt by ste tiež nemali dať príliš veľa porcií naraz a nemali by ste ho zakryť na viac ako 70 percent. Mäso najskôr pečte v strede grilu, kde je najteplejšie a potom ho dopečte na okraji. Grilovať sa dá na ohni aj nepriamo. To znamená, že uhlie je na okraji a stred je prázdny. Mäso sa umiestni do stredu a griluje pomaly. Tento spôsob je vhodný pre väčšie kusy mäsa alebo celú hydinu.

Mäso neprepichávajte

Jednu z najčastejších chýb robia záhradní kuchári pri otáčaní mäsa. Na tento jednoduchý úkon používajú vidličku, na ktorú mäso napichnú. Dierkami potom z neho odteká šťava. Použiť by ste mali radšej kliešte, pinzetu či lopatku.

Ďalší kameň úrazu je doba grilovania. Ľudia často vyberajú mäso skôr, ako sa urobí, alebo ho naopak prepečú. Najdlhšie sa grilujú nevykostené kuracie stehná – až 35 minút.

Bravčové a hovädzie mäso potrebuje zvyčajne 5 až 10 minút, pstruh 12 minút a ostatné ryby a kuracie prsia o niečo menej.

Láska prechádza cez žalúdok! Aj cez ten hokejový!

Grilovať alebo negrilovať na balkóne?

Zdroj: zg, TV Markíza, foto: shutterstock.com
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.