Dobrá kombinácia štiav vás naštartuje (II. časť)

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Dobrá kombinácia štiav vás naštartuje (II. časť)

V I. časti sme vám predstavili správnu kombináciu ovocia a zeleniny, ktoré používame v kuchyni a dobre pôsobia na naše zdravie. Teraz vám ponúkame druhú časť, v ktorej sme si posvietili na vitamíny v štyroch čerstvých šťavách.

Vitamín C a B - čerstvá ananásová šťava

Prírodné enzýmy nachádzajúce sa v ananáse zabezpečujú mnoho zdravotných výhod. Bromelain, prírodne protizápalový a tráviaci enzým, znižuje zápaly (tj zažívacie zápaly a sinusitída) a urýchľuje hojenie odrenín a modrín, narúša bielkoviny a napomáha odplavovaniu toxínov z tráviaceho traktu. Ananásová šťava tiež dáva nový impulz a vitamíny C (jedna porcia obsahuje 30-percent svojho denného požadovaného príjmu) a pôsobí ako antioxidant, posilňuje imunitu.

Vitamín C - šťava z čerstvej kapusty

Iste, neznie to veľmi lákavo, ale tento nápoj je vynikajúcim zdrojom vitamínu C a obsahuje značné množstvo aminokyselín (ktoré majú protizápalové účinky). Šťava s obsahom kapusty pomáha znížiť cholesterol. Okrem toho, pohár kapustnej šťavy má význam pri prevencii vredov, rakoviny a pri problémoch hrubého čreva .

Vitamín A - čerstvá mrkvová šťava

Pohár čerstvej mrkvovej šťavy nemusí znieť ako najchutnejší nápoj, ale jeho nespočetné zdravotné výhody urobili z neho jeden z najpopulárnejších detox nápojov. Tento nápoj má neuveriteľne vysoký obsah vitamínu A, antioxidanty a minerály (napr. železo) a je známy pre liečbu črevných parazitov, zápchy a zažívacích problémov. Odšťavovanie čerstvej mrkvy je skvelý spôsob, ako rýchlo dostať všetky živiny zo surovej mrkvy.

Mrkva je bohatým zdrojom železa, ktoré, ak ste aktívny, poskytuje základnú energiu, zatiaľ čo dodáva červené krvinky s výdatnou dávkou kyslíka. Pohár čerstvej mrkvovej šťavy denne dodá približne 1,1 miligramov železa (to je 14 percent odporúčanej dennej dávky pre priemerne starého človeka).

Vitamín C a skupiny B - čerstvá šťava z cvikle

Táto červená zelenina poskytuje super bohatú možnosť na živiny vo forme čerstvej šťavy po celý rok. Šťava je považovaná za výdatné zdravotné posilnenie, čo znamená, že pitie tohto detoxikačného nápoja niekoľkokrát týždenne pomôže liečiť vašu pečeň, rovnováhu cholesterolu a zníženie krvného tlaku. Šťava má schopnosť rýchlo znížiť vysoký krvný tlak.

Tento prírodný prostriedok je rovnako vysoký na dusičnany, zlúčeniny ktoré zvyšujú prietok krvi uvoľnením a dilatáciou ciev. Lepší prietok krvi sa rovná nižšiemu a zdravšiemu krvnému tlaku.

A recepty na štavy nájdete v našom receptári:

Melónová vitamínová bomba

Jablkovo - škoricový "detox"

A citrónovo-zázvorový "detox"

Pozrite si aj:  Cvikla obyčajná zelenina plná vitamínov

Zdroj: zg, hotel Crowne Plaza, foto: shutterstock.com
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.