Mágia sódy bikarbóny v kuchyni

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Mágia sódy bikarbóny v kuchyni

Prečítajte si rady rád pre vašu domácnosť i kuchyňu. Budete prekvapení, kde všade ju môžete využiť. Stačí iba pár lyžíc a zázrak je na svete. 

Nie je azda kuchyňa, kde by sa nepoužívala. Áno, hovoríme o sóde bikarbóne alebo jedlej sóde, z učebnice poznáte chronicky známy vzorec NaHCO3. Niekto ju pridáva do koláčov namiesto prášku do pečiva, iní si zase dajú mokka lyžičku, keď sa prejedli.

Je cenovo dostupná a nebudete mať žiadne vedľajšie účinky.

1. Zelená zelenina, napríklad hrach či fazuľky si udržia intenzívnejšiu farbu, pokiaľ do vody pri varení pridáte trochu sódy. Zelená zelenina (brokolica, špenát atď.) si zachová prírodnú farbu pokiaľ počas varenie pridáte lyžičku tohto prášku.

2. Zeleninu, ovocie i šalát umyjete dôkladne, keď pridáte na liter vody lyžičku alebo dve sódy bikarbóny.

3. Ak máte príliš kyslé ovocie, problém vyriešite pridaním „pomedzi prsty" sódy na kilogram.

4. Chcete, aby sa vám rýchlejšie uvarili fazuľa alebo ostatné strukoviny? Pridajte lyžičku sódy na 4 litre vody. Navyše to pomáha proti plynatosti.

5. Aj kapustu uvaríte rýchlejšie a navyše zachováte vitamíny. Stačí ak pridáte do hrnca lyžičku sódy.

6. Čaj i káva budú obzvlášť voňavé, ak pridáte štipku sódy do šálky.

7. Sóda bikarbóna sa hodí pri kombinácii s kyslými prísadami ako je ocot, či citrónová šťava, ale i s jogurtom a cmarom. Vyžaduje si však presné dávkovanie. Pozor! Pokiaľ pridáte veľké množstvo, môže to mať nepríjemnú chuť!

8. Zmäkčí mäso naložené v chladničke.

9. Ak trošku sódy pridáte do paradajkovej omáčky, pôsobí proti zvýšeniu kyseliny.

10. Používa sa i ako náhrada droždia alebo prášku do pečiva.

11. Odstráni pach z rýb na rukou. Odstraňuje i pach z umývačky riadu (medzi dvomi cyklami posypte dno).

12. Do čistiaceho prostriedku na umývanie riadu pridajte 2 lyžice sódy; riad bude lepšie umytý a bude mať pekný lesk. Čistí kuchynskú dosku, chladničku i mikrovlnku. Na vlhkú kuchynskú handričku nasypte trošku sódy a utierajte s ňou. Nasypte trochu sódy na špinavý sporák a ľahšie sa umyje.

13. Z porcelánu odstraňuje škvrny od kávy a čaju, čistí termosku, hubky a utierky na riad. (Do 1/2 litra vody dajte 2 lyžice sódy a len niekoľko kvapiek umývacieho prostriedku).

14. Čistí pripálené hrnce - 5 lyžíc sódy dajte do vody, povarte a nechajte odstáť.

15. Čistí očmudené tehly z krbu i záhradného grilu.

16. Ak je vám zle po jedle a zdvihla sa vám kyselina, dá sa urobiť nápoj - lyžička sódy a trošku octu rozmiešame v pohári vody. Iba vypijeme a do pár minút sa vám uľaví.

17. Keď sa zrazí omáčka, treba tam dať štipku sódy.

Ak máte nejaké rady, ktoré sme nenapísali, pošlite nám ich na adresu varenypeceny@markiza.sk alebo ich napíšte v komentároch.

Zdroj: redakcia, foto: shutterstock.com, TASR
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.