Pár rád ohľadne rúry pred pečením

Zabudol som hesloRegistrácia

Tipy a triky

Pár rád ohľadne rúry pred pečením

Nielen predvianočné obdobie bolo časom, v ktorom bývala rúra naplno využitým spotrebičom. Pred jej intenzívnym používaním sa treba presvedčiť, či na jej povrchoch neostali zvyšky potravín z predošlého pečenia.

Každé miesto, iný spôsob čistenia

Po viacnásobnom vystavení vysokým teplotám sa odstraňujú zložitejšie. Pri čistení rúry sa odlišujú tri typy povrchov, pričom vonkajšia čelná strana sa utiera mäkkou handričkou a umývacím roztokom teplej vody a bežným prípravkom na čistenie.

Vnútorný priestor rúry je optimálne čistiť po každom použití, prípadne kým nie sú fľaky pripálené. Pri tomto povrchu je na ťažšie odstrániteľné nečistoty vhodné používať špeciálne prostriedky na čistenie rúr a grilov, ktoré rozpúšťajú mastnotu i zapečené zložky potravín.

Po čistení treba spotrebič vždy dobre utrieť, nechať vyschnúť a vyvetrať. Pri údržbe nesmieme zabúdať na zásuvné diely rúry, medzi ktoré patrí rošt, plech na pečenie či zásuvná mriežka, pri znečistení ich treba opláchnuť a dôkladne vysušiť.

Moderné rúry sú na tom lepšie

Majú k dispozícii aj automatické spôsoby čistenia. Rúry, ktoré sú vybavené parným ohrevom, dokážu paru využiť aj na čistenie vnútorných priestorov. Stačí do nádobky na vodu naliať zmes vody a octu, ktorú rúra zohreje na stanovenú teplotu.

Po približne 15 minútach stačí vnútro rúry poutierať. Ak rúra parnú nádobku nemá, podobný účinok možno dosiahnuť aj vložením pekáča s octovou vodou pri teplote nastavenej na 100 stupňov Celzia.

Osobitým prípadom býva sklo na dvierkach rúry. Pri pečení sa zvykne znečistiť fŕkajúcim tukom, či šťavou, ale pri čistení pripálených škvŕn nie je vhodné používať abrazívne prostriedky, pretože by sa sklo mohlo poškriabať. Na jeho čistenie sú vhodné prípravky na báze slabých kyselín, prípadne prírodné prostriedky, akými sú ocot alebo citrón.

Zdroj: redakcia, foto: shutterstock.com
FacebookTwitterPinterestPošli priateľoviPrihlasovanie je dočastne nedostupné.